Історія створення Музею скла у Львові

Засновником та ідейним натхненником створення Музею скла у Львові є відомий український художник-скляр, маестро гутного скла, голова оргкомітету Міжнародних симпозіумів гутного скла у Львові, колишній ректор Львівської національної академії мистецтв, професор Андрій Бокотей. Уперше виділили приміщення для музею у 1992 році, було віддане приміщення у самому центрі міста під Бернардинським монастирем. Проте, проіснував він дуже недовго, глядачі змогли насолодитися відкриттям експозиції в рамках ІІ Міжнародного симпозіуму гутного скла у жовтні 1992 року. Через декілька місяців було оприлюднено інформацію, що тодішній директор музею О. Дзиндра приватизував приміщення і повідомив, що місця для Музею скла у ньому немає. Згодом, передусім для того щоб впевнити владу, що майбутній музей матиме під собою справді потужну базу, Львівська академія мистецтв разом з Національним музеєм у Львові, Львівським палацом мистецтв та «ВЕРТЕП Компанією» у Палаці мистецтв провели акцію «Музей скла у Львові». Уже тоді, станом на 1999 рік зібралася потужна колекція скла, яка зберігалася у фондах Національного музею у Львові. Фактично це 250 авторських творів, 150 художників з 26 країн світу. У колекцію увійшли авторські твори митців зі світовим ім’ям: Ервін Ейш, Андрій Бокотей, Марвін Ліпофський, Ян Зорічак, Теодор Зельнер та багато інших. На акції директор Національного музею у Львові Василь Откович наголосив, що його заклад, а також Музей етнографії та художнього промислу й Історич- ний музей згідні об’єднати свої збірки скла й пере- дати їх у новостворений спеціалізований осередок. У 2002 році (рівно через десять років після першої спроби), міський голова Василь Куйбіда надав для розміщення творів світового мистецького рівня підвали палацу Бандінеллі на площі Ринок 2, де й сьогодні функціонує Музей скла. І лише в 2006 році, після довготривалої боротьби з технічними невідповідностями, вологістю та ін. у рамках святкування 750-річчя м. Львова музей був відкритий для відвідувачів. Від самого початку музей функціонував як самостійний відділ Львівського історичного музею.

З 2006–2012 рр. його очолювала Христина Содомора. У цей період функціонував тільки один виставковий зал, лише зрідка змінювалась експозиція. Колекція музею систематично поповнювалася творами, створеними в рамках Міжнародних симпозіумів гутного скла, проте можливості їх експонування майже не було. Частина була передана до фондів Національного музею ім. Андрея Шептицького у Львові. Пожежа 2012 року стала поштовхом до радикальних змін. Координатором Музею скла став художник-скляр, завідувач кафедри художнього скла ЛНАМ Михайло Бокотей. Завдяки його високопрофесійній роботі, титанічним зусиллям, великому досвіду та менеджерській стратегії було повернуто приміщення, введено в експлуатацію третю виставкову залу, вирішено проблему критичної вологості повітря та багато іншого. Він повністю переробив експозиційні шафи, побудував виставкову модель у відповідності до сучасних тенденцій музейної справи ХХІ століття із застосуванням засобів інтерактивності. Ефективний антикризовий менеджмент дав свої результати й 19 квітня 2013 року було презентовано переформатований музей з новою сучасною експозицією та використанням новітніх технологій. 2017 року завдяки ініціативі директора музею було обладнано інший вхід, завдяки чому збільшилася площа виставкового простору й інституція запрацювала в новому форматі. Загальна виставкова площа у 120 м² використовується зважено та раціонально. З найдавніших експонатів представлені скляний посуд та намистини, виготовлені в І–ІІ ст. н. е. на території римських колоній на півдні сучасної України; намистини і посуд з ХІ–ХІІ ст., а також браслети і фрагменти браслетів, знайдені під час розкопок

Історія %#Скла#% #1

Історія Скла

Скло вироблялося в Україні протягом усієї історії

Частина експозиції музею знайомить відвідувачів з історією виробництва скла в Україні. Тут є унікальні твори І та ІІ ст., знайдені в Північному Причорномор'ї, скло періоду Київської Русі: ювелірні вироби, посуд, фрагменти мозаїки X - XIII ст., вироби з гутного скла XVI-XX ст. із цехів Західної України. На виставці також представлено декілька робіт із фабрик, що діяли на території Львівської області в радянський період.

Детальніше

Колекція Міжнародних симпозіумів гутного скла у Львові

Виставка присвячена Міжнародним симпозіумам гутного скла, які проводяться у Львові кожні три роки. У них вже взяли участь понад 150 художників скла, мистецтвознавців та шанувальників мистецтва художнього скла з 29 країн. Колекція зібраних творів складається з понад 300 художніх композицій.

Команда музею

 • Вікторія Грабко

  Вітраж
 • Андрій Петровський

  Гутне скло, дрібна пластика і спікання
 • Мар'яна Хомик

  Вітраж
 • Василь Білоус

  Гутне скло

Детальніше

Back to Top